talirNapadlo vás někdy, co byste dělali, kdybyste byli odkázání na jedno jídlo denně? Umřeli byste hlady nebo si ohlodali prsty nudou? Já jsem na vlastní kůži zažil 14 denní experiment, kdy jsem jednou denně jedl. A? Cítil jsem se náramně!

 

 

 

Moderní výživová doporučení nám říkají, že bychom měli jíst ideálně 5 krát denně. Model snídaně-svačina-obed-svačina-večere je dnes již docela zažitý a vlastně i oblíbený. Člověk totiž neustále jí a to hodně lidí baví. Ikdyž jsou to menší porce často docela hnusných potravin, tak nás prostě baví jíst.

 

Jídlo je fenoménem této doby

Nikdy předtím jsme neměli tolik příchutí brambůrků, limonád, čokolád a vlastně ani ničeho ostatního. Nikdy předtím jsme nekupovali tolik zbytečností a neutráceli za jídlo tolik peněz. Nejvíce se moderní dieta podepisuje na dětech, kde obezita roste rok od roku. Velmi neaktivní styl života a přemíra jídla (hlavně toho nezdravého) staví dnešní mládež do zdaleka nejhorší pozice. Za posledních 40 let se z 6 % obézních teenagerů stalo procent 20. U dětí do dvanácti let se výskyt ze zhruba 5 % vyhoupl až přes 15 % (Spojené státy).

Zdá se vám to v pohodě? Čtyřicet let není nic, není to v pohodě!

Takových grafů (tento ukazuje hodnoty do roku 2006, od té doby se nic rozhodně nezlepšilo) existují stovky a každý z nich pouze ukazuje to, že se zdraví společnosti postupně zhoršuje.

obezita graf

 

 

Co je přerušovaný půst?

Přerušovaný půst (intermittent fasting / IF) vlastně mnohdy provozujeme nevědomě a třeba už 12 hodin bez jídla se dá označit v dnešní době jako obobí půstu, protože 12 hodin je v moderní dietě vnímáno jako příliš dlouhá doba mezi jídly. Pokud se člověk postí vědomě, tak to může být dokonce v souladu s některým z protokolů, které jsou navrhovány.

Můžete například jíst během 8 hodin a dalších 16 nepřijímat žádné jídlo (pojmenováno 8/16). Nebo zkuste náročnější variantu 4 hodiny prostoru pro jídlo a 20 půstu (4/20).

Variant je mnohem více a můžete samozřejmě dát prostor i vlastní kreativitě a protokoly různě upravovat a ohýbat.

Já jsem si vybral takový, kdy jíte jen jednou denně a následujících 24 hodin je prostor pro půst.

Držel jsem se tohoto programu 14 dnů a níže se vám pokusím shrnout mé poznatky. Samozřejmě můžete dále zkoušet i jiné poměry jídlo/půst a nemusíte se zdaleka držet pravidelnosti a dlouhého trvání. Naopak je pro tělo přínosná i určitá variabilita a nejrůznější prostřídávání režimů a nebo jen pouhé náhodilé přeskakování jídel či půstu „když si tělo řekne“.

Mě zkrátka zajímalo, jak bude mé tělo reagovat na takové omezení. Samozřejmě jsem tělo nějak nepřepínal a nevystavoval přehnanému stresu.

 

Měli bychom jíst pětkrát denně?

Lidé jedí čím dál více a čím dál častěji. Dlouho jsem studoval původní stravování našich předků, kteří byli zdravější, silnější a výkonější než jsme my. A opravdu se celé dny necpali, jedli jen když bylo co jíst. A když nebylo? Tak nešli do večerky pro rychlou svačinku, sušenky nebo bagetku, ale jejich příjem potravy byl velmi omezený. Nebo žádný.

Dokonce i dnešní kmeny lovců-sběračů (kde se obezita téměř neobjevuje a zdraví je velmi dobré) se často musí postít, protože zkrátka není co jíst (nebo v rámci obřadů). Pro člověka je občasné strádání prospěšné a v těle se při něm dějí velmi zajímavé procesy.

 

14 dnů = 14 jídel

Zkusil jsem se na dva týdny vydat na zajímavé dobrodružství, kdy jsem jedl pouze jednou denně. Běžně jím dvakrát, někdy třikrát za den. Tentokrát jsem musel zvětšit porce a opravdu jíst jako lovec, který v boji o přežití sní vše, co mu přijde pod ruce. Snědl jsem tedy vždy jídlo o velikosti dvou porcí, někdy i tří. Ne, neměl jsem s tím problém.

Skladba jídel byla velmi různorodá a vlastně si má jídla můžete představit složením, jako kdybych si přinesl snídani, oběd i večeři na jeden stůl a postupně je do sebe nasoukal. Nesnažil jsem se udělat třikrát větší jídlo, ale opravdu složit dvě až tři jídla do jednoho. Jedl jsem v jednom jídle tedy i více druhů masa, několik druhů zeleniny, více druhů tuků a olejů.

Jídla jsem nedokumentoval, ale často jsem byl dotazován, jak můžu takový mix všeho sníst, že se dané suroviny k sobě nehodí a tak dále. Pravdou je, že se k sobě některé části jídla nehodily, ale to se nehodí skoro nikdy. Nejedl jsem samozřejmě vše najednou, ale hezky postupně po talířích. Stejně jako se běžně nejí najednou česneková polévka, smažák s hranolkami a zmrzlinový pohár. Také si každý zvolí určitou posloupnost. Stejně tak jsem to dělal i já.

 

Namíchejte ideální koktejl

Jak je zvykem, lidé si rádi věci zjednodušují a upravují spíše tím méně vhodným směrem. Nechápejte to tedy tak, že si máte naložit 15 vajíček a 30 deka slaniny a dál už nic. Opravdu se snažte o co nejlepší vyváženost, kdy největším úskalím by mohla být absence zeleniny. Připravte si různé druhy zeleniny a v jídle na ni klaďte dostatečný důraz. Doporučuji, aby zlenina pokrývala alespoň 1/3 pokrmu. Zaměřte se hlavně na listovou a další druhy, které mají pro tělo největší přínos. Samozřejmě nezapomínejte na bílkovinu a tuk.

Výhodou IF je obecně lepší výběr našich jídel. Snažíme se tělu poskytnout co nejvalitnější palivo, dát mu to nejlepší. Naopak, pokud jíme dle tradičních doporučení, tak si večer jen zřídka dokážeme uvědomit, co vše jsme za den snědli a vzniká tak i mnohem větší prostor pro kompromisy, kdy zobeme další zbytečné plnivo a jíme jen protože můžeme.

 

Nastavení režimu

Jíst jednou za 24 hodin je vlastně velmi osvobozující, jen si to chce najíst tu správnou chvíli. Já jsem si jej dopřával kolem jedné hodiny odpolední a opravdu mi to vyhovovalo. Prácovní režim jsem si nastavil tak, abych se mohl po poledni chvíli věnovat jídlu. Stejně tak, jako to dokáže většina z nás. Ale každý si může najít svou „šťastnou hodinku“ sám a je jen na vás, kdy budete jíst. Znám případy, kdy lidé své jediné jídlo dne sní třeba jako snídani, další zase po práci. Je to opravdu na vás.

Doporučuji režim upravit tak, abyste nejedli alespoň 4 hodiny před spánkem nebo sportem.

Důležité však je toto jídlo sestavit tak, abyste z něj dokázali čerpat energii celých 24 hodin.

 

Plánujte

Doporučuji plánovat a předvídat. Objevil se i případ, kdy jsem věděl, že se v daný den po poledni k jídlu nedostanu, tak jsem dva předchozí dny posunul jídlo vždy o 2 hodiny, abych se postupně dostal k času, kdy budu mít přístup k jídlu. Následující dva dny jsem zase o 2 hodiny vždy půst prodloužil, abych se dostal zpět na můj původní čas. Je to jednoduché, jen je fajn plánovat a dokázat se s nevhodnými podmínkami vypořádat.

 

Zvyknete si

Často se mě klienti nebo přátelé ptali, jak to můžu vydržet, že to musí být drastické. Nebylo to drastické vůbec. Abych pravdu řekl, tak to byl nezvyk pouze první den, kdy jsem byl zvědav na reakce těla (a vlastně i mysli), ale od druhého dne mě už nic nepřekvapilo.

Opravdu si zvyknete velmi rychle a tělo bude nové nastavení chápat. Zvykne si na tento „nepřirozený“ stravovací režim ještě lépe, než si zvyklo na opravdu velmi nepřirozený stravovací režim, jenž provozujeme celoživotně.

Lidé si obecně neradi zvykají na určité výstupy z komfortní zóny a stresy. Radši si zvykají na pohodlná řešení. Ale opravdu bychom se měli naučit dopřávat tělu to nejlepší a umět s ním lépe pracovat.

 

Reakce společnosti

Nějak zvlášť nahlas jsem o svém experimentu nemluvil, abych se mohl lépe soustředit. Pár zmínek o programu padlo například během kurzu. Setkal jsem se povětšinou s udivenými reakcemi a z účastníků bylo cítit překvapení a vlastně i trošku bránění se a někdy hledání výmluv. Samozřejmě to pro většinu lidí napoprvé zní trochu zvláštně. Ale to zřejmě znělo i to, že je fajn jíst vejce, maso a hodně tuku. Pak vám to ale vše začne do sebe krásně zapadat.

Dokonce jsem se setkal i s reakcí, že je „docela smutné“ jíst takto vzhledem k různým událostem, jako jsou oslavy a večírky. Ikdybych se tak snažil jíst celý život, tak mi to smutné snad ani připadat nebude. Bylo by to mé rozhodnutí a měl bych k tomu nějaký důvod. Smutné může být pro velkou část populace už jen to, že se neládujete chlebíčky, dorty a nepopíjíte po litrech limonády.

Vždycky však jde najít řešení a svůj režim upravit, někdy i porušit. Náhodilé vykolejení ze zdravých návyků bude vždy milionkrát lepší než právě náhodilé vykolejení z nezdravého stylu života a dvoudenní záchvat konzumace zdravého jídla (a pak zase zpět).

Nechci vychovávat armádu robotů, jen chci naučit lidi pracovat se sebou a svým tělem, tak aby fungovalo co nejlépe.

Opravdu je to pro nás, stát s více než 50 % lidí s nadváhnou, velké překvapení a možná i šok, že se někdo dobrovolně vystavuje podobnému experimentu. Blbec, měl si dát radši větrník.

 

Proč to zkusit?

Prostě to zkuste. Je to velmi osvobozující a člověk zjistí mnoho nového o svém těle. Vlastně vám takové dobrovolné vystavení se stresu může mnohé napovědět – třeba o vaši závislosti na jídle. Tedy spíše o závislosti na jezení.

Přerušovaný půst má velmi pozitivní dopady na zdraví a hubnutí

 • prodlužuje délku života
 • zlepšuje citlivost inzulinu
 • zlepšuje hladinu cholesterolu
 • produkce hormonů je v rovnováze
 • má pozitivní vliv na nervový systém
 • zlepšuje fyzický výkon
 • zkvalitňuje spánek

a mnoho dalšího…

Navíc najednou uvidíte, že je to fajn a že se dokážete stravovat jen jednou denně a ikdyby, to pro vás nebylo ideální, tak vás to může pravděpodobně posunout třeba na dvě jídla, která už by se vám zamlouvat mohla. Berte to jako odrazový můstek k zažití si návyku jezení méně často než doteď. Opravdu už se na 4-5 jídel nebudete chtít vrátit.

 

Je to vlastně velmi jednoduché

Výmluvy si nechte – prostě to jde. Ať už máte home office, chodíte v práci na obědy a nebo si je nosíte z domu, tak řešení najdete. Doma je to nejjednodušší a vlastně docela jasné. Krabičky do práce nyní začnete nosit dvakrát tak velké – také jednoduché a jasné.

Pokud chodíte z práce na oběd do restaurace, tak si prostě objednejte dvě jídla. Doporučuji rozdílná (pokud splňují vaše požadavky), abyste dali stravě určitou rozmanitost. Že je v nabídce nějaký ze salátů a v druhém případě losos na másle s grilovanou zeleninou? Ano, správně – dejte si tyto dva chody a není co řešit. Takže vlastně také jednoduché, že?

Samozřejmě se vždy snažte o vhodný výběr zařízení a jezte v ověřených a transparentních podnicích, kde máte přehled, z jakých zdrojů suroviny pocházejí.

A nezapomínejte na pitný režim, ten je opravdu důležitý – zapomeňte na doporučované dva litry. Pijte mnohem více, uvidíte, že se budete cítit daleko lépe.

 

Kdy se může hodit?

Říkáte si asi, proč vlastně zkoušet tuto bláznovinu, když vám možná bude k ničemu. Ale pravdou je, že se až příliš často setkávám s dotazy, co dělat, když nebude po ruce jídlo, jak se s tím vypořádat a jaké jsou vhodné svačinky. Svačinka je nejvhodnější taková, kterou vynecháte!

Ať už je to celodenní tůra, šíleně dlouhý let v letadle, dlouhá pracovní doba bez přístupu k jídlu nebo cokoliv jiného, tak právě tady můžete využít toho, že znáte své tělo a víte, jak zareaguje, když mu nedáte X hodin najíst.

Chápu, že jsou případy, kdy se kompromisy dělají poměrně často a nelámeme si s tím příliš hlavu (festival, letadlo,…), ale povětšinou je to právě kvůli tomu, že se nám nechce ona komfortní zóna opustit a že nechceme hledat řešení.

 

Jak jsem se cítil?

Dva týdny je poměrně krátká doba na to, abych dělal závěry, na kterých bych stavěl a bral je jako závěr pro můj výzkum. Ale stejně si neodpustím si pár poznámek k tomu, jak jsem se cítil. Bylo mi skvěle.

Kromě toho, že jsem se pročistil a celkově se odlehčil, se mi i dost dobře usínalo a měl jsem dostatek energie. Můj program je v některých dnech opravdu náročný na fyzickou aktivitu a rozhodně jsem nezaznamenal žádný pokles oproti dřívějšku. Dokonce se mi zdálo, že energie bylo víc, protože jsem tělo nezatěžoval jídlem tolik jako dříve.

Při sportu jsem naopak zaznamenal větší výbušnost a celkově si nebylo na co stěžovat.

 

Výhody

Těch je opravdu mnoho, ale pokusím se vypíchnout ty nejdůležitější, které mi mohly zajímat nejvíce lidí

 • budete zdravější
 • zhubnete
 • ušetříte peníze
 • zjednodušíte si denní režím
 • ušetříte čas v kuchyni
 • budete vybírat jen to nejlepší palivo

 

Nevýhody

 • opravdu asi někdy budete za exota 🙂

 

Plán na celý život

Ne. Nechystám se jíst tímto způsobem do konce života. Určitě ne takto striktně, protože je v dnešní době každé opravdu jídlo vnímáno i jako společenská událost. Opravdu si v některý dny dopřeji snídani s přítelkyní a večer grilování s rodinou nebo přáteli. Nedovedu si představit být omezen pouze na jedno jídlo. Vzhledem k tomu, jaký mám k jídlu vztah, tak se mu nechci tolik vzdalovat, ale jako základ má tento program smysl.

Dovedu si představit, že celodenní mezeru mezi jídly udělám tak 3-4 krát v týdnu, možná víckrát. Tak moc se mi to líbilo!

 

Chci půsty ponechat v mém režimu a stavět na nich více než kdykoliv dříve. Chci s IF více experimentovat a pozorovat různé reakce sebe samotného na různé režimy. Chci ve svém životě jíst tak, jak mě vyhovuje a ne tak, jak tikají hodiny.

 

 

———

To bylo něco z mých vlastních zkušeností. Zde se můžete probrat několika studiema, které se zabývají vlivem půstu na fungování lidského těla

http://www.medical-hypotheses.com/article/S0306-9877(06)00089-2/abstract

http://www.jnutbio.com/article/S0955-2863(04)00261-X/abstract

http://ajcn.nutrition.org/content/86/1/7.full

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943985

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3622486

Zaujal vás článek? Tak to se vám bude líbit i moje kniha.

Superčlověk - Najdi nejlepší verzi sebe sama
 • Pěkný článek. Skvělé účinky krátkodobých půstů můžu osobně potvrdit. (I když jeden den je spíš den na lačno, než půst) Skvěle se zlepší i psychická odolnost – když člověk zjistií, že bez svačiny neumře hlady 😀 Zkoušel jsi si i delší půst než 24hodin? Mimochodem – dneska je pondělí, což je už třetím rokem den pouze o vodě. 🙂

 • Pěkně napsané, Michale. Jen jeden malý dotaz – jak jsi to řešil v rámci kávy? Stále neprůstřelná, čistá káva, nebo vůbec žádná? Díky. =)

 • Tamda Shitake

  No zní to pěkně, ale zkoušel jsem a po 10ti dnech toho nechal. Měl byste zmínit vlivy na psychiku, které mi nepřišly nijak pozitivní, ba přímo naopak.
  Změny nálad, neschopnost se soustředit etc..

  A to jsem zkoušel originální IF, tedy okno 8mi hodin na jídlo.
  A podotýkám o abstinenci od cukru to není, dietu jsem neměnil a od „přírody“ jím bezlepkově, bez cukrů skoro paleo (skoro jsou luštěniny a občas rýže)

 • Misha Kovacova

  Michale, a to jsi všechny potřebný makroživiny do sebe dostal během toho jednoho jídla? Párkrát jsem zkoušela vydržet nesnídat, a dát si až oběd (pracuju od 6ti) a vždy to dopadlo stejně – malátnost, divně od žaludku, neustále jsem myslela na jídlo…kolem 10 se mi začalo dělat mdlo a najedla jsem se:) tak nevím, jestli je to normální a musí se to překonat, nebo ne. Vždycky jsem záviděla když někdo na půstu napsal, že se cítí skvěle a plný energie, mě se to zatím nepovedlo:(

 • Ahoj,
  jak jsem psal, tak sním v průměru dvě až tři jídla najednou. Běžně ve dvou jídlech dokážeš sníst vše potřebné. Takže ano, vše v jednom jídle.

  Celkově záleží na tom, co si jedla i ten minulý den a na co je tvé tělo navyknuté. Co běžně jíš?

  Další důležitou součástí je dostatečný pitný režim.

 • Vliv na psychiku byl u mě i dalších skvělý. Jak říkám, tak popisuji hlavně vlastní zkušenost a já se s ničím podobným nesetkal.

  Věřím vám, že se najdou i případy jako jste vy, kdy to tělu nesedne. To, jestli jste to dělal správně nebo ne, to bohužel netuším. Neznám ani skladbu vašich jídel, ani pitný režim.

  Originální IF neexistuje, existují jen různé protokoly, ale rozumím co tím myslíte. Můžete vyzkoušet znovu a třeba něco pozměnit.

 • Ahoj Ondro,
  Káva cca 2-3 šálky denně. Když neprůstřelná, tak pouze v rámci jídla. Přes den pouze černá.

 • Ahoj,
  jsem rád za tvé pozitivní zkušenosti. Delší jsem nezkoušel (až na ty dny, kdy jdem přetahoval o 2 hod, abych srovnal na původní dobu), ale v podstatě si dokážu představit i 36 hod. A pak možná i víc, ale zatím jsem nezkoušel. (To přijde ale asi brzy 🙂

  Díky za koment, ať se daří dále a do budoucna klidně připiš další zkušenosti.

 • Misha Kovacova

  Jo už to chápu. Přes týden jím low carb, cca 3-4 jídla denně, hodně tuků, a přes víkend mám zase sacharidy vysoko a tuky nízko. 4-5x do týdne silový trénink, a potřebuju zhubnout – dost tuku:) Jinak tenhle režim držim teprve 2. týden. Nejhorší je při mém pokusu o půst ta panika z hladu. A co například po posilovacím tréninku, to bys taky nejedl nic? To mám teprve hlad…..

 • Misha Kovacova

  To si asi musíš vyzkoušet, jestli to bude mít efekt a jak to na tebe bude působit. Já se tak dlouho trápila s půsty, kdy jsem si šoupala snídani, až jsem si nedávno uvědomila, že spíš než snídani, nemusím večeři a odpoledne jím jen tak z povinnost, tak jsem si to prostě nastavila na jídlo od 6 – 12 ráno až dopoledne, a pak půst…a je mi super. Skvěle se mi usíná a vstává, trávení super. Jen po posilovacím tréninku co mám párkrát do týdne si dávam protein do vody..myslim že se to nepo…. uvidím za měsíc až vlezu na INBODY:)

 • Ukazuje se, že snaha jíst do určitého času určitá jídla po tréninku není tak důležité, jako se traduje. Existují na to docela pěkné odborné články, kdy i velmi úspěšní sportovci nebo jen lidi, co rádi cvičí dosáhli skvělých výsledků bez jakéhokoliv soustředění se na stravu po tréninku. Takže za mě toto není důležité.

 • Misha Kovacova

  určitě po nějakém článku zapátrám,jediné o co mi jde je neztratit svaly…to je jasný. Jelikož teď mám tréninky uprostřed hladového okna, tak pořád tápu jestli si dávat alespoň ten protein nebo vůbec nic…

 • Petr Kučera

  Záleží co čeho chceš docílit. Pokud nabírání hmoty, tak přerušovaný půsty zrovna na tohle moc ideální nejsou 🙁 Pokud zhodit tuky, s tím, že asi moc svalů nenabereš, tak bílkoviny po cvičení proč ne.

 • Petr Kučera

  Jojo, mně, pokud jde o jedno jídlo denně taky nevyhovuje snídaně. Lepší zkušenost mám s večerním jídlem.

 • Misha Kovacova

  určitě primárně dát dolů tuk, svaly stačí udržovat…

 • Viktor Sekera

  Já zkouším trochu jinou metodu půstu, jeden den mam půst a druhý hody. Takto to střídám. Má to výsledky a to i ,když se teď kvůli škole skoro nehýbám.
  V den půstu sním necelých 25% běžně přijímaných potravin. A v den hodování se neomezuji. V den hodování maximálně sním lehce nad 100% přijímaných potravin. Hlad nemám 🙂
  Jedinou negativní věc, kterou u sebe pozoruji, je ta že mam velké výkyvy nálad. Podle toho co jsem se dočetl , tak je to asi inviduální…

 • Ahoj Viktore,
  díky za info. Tvůj systém zní fajn, zkoušej s ním ještě pracovat, aby došlo ideálně k odstranění nežádooucích příznaků. Nezapomínej na pitný režim a dostatečně velké porce 🙂

  S pozdravem,
  Michal

 • Paula P

  Dobrý den, najela jsem na přerušovaný půst a nemůžu si jej vynachválit. Né jen, že mám dostatek energie a nehladovím, ale celkem ušetřím, tak si mohu dovolit kupovat kvalitní zeleninu, maso a uzeniny (využila jsem Vašeho doporučení pane Turno a masna Sváček na Andělu je výborná! Děkuji). Jediná věc by mne zajímala, a sice, jestli dodávám tělu opravdu vše, co potřebuje. Jím zpravidla kolem 11. hodiny a jídelníček si skládám z několika chodů po menších porcích – vždy je to vývar, „hlavní jídlo“, syrová zelenina, ořechy, „sladkost“. Příklad obědů za posl. dva dny: Den 1. Kuřecí vývar, masový muffin se slaninou a sýrem, mrkev/okurka/ředkvičky, mandle, puding (bez cukru samozřejmě). Den 2. Hovězí vývar, cuketové lasagne, ředkvičky/zelí/paprika, mandle, pannacotta (bez cukru samozřejmě). Denně vypiji 2-4 litry čisté převařené vody. Jelikož jím jen jednou denně, jídlo si vychutnávám a užívám a baví mě to, jen potřebuji vědět, zda dávám tělu dostatek všeho, co potřebuje.Děkuji předem

 • Hezký den,
  takhle podle popisu vše vypadá v pořádku. Samozřejmě neznám přesně vaše tělo a vaše potřeby, jen doporučím, abyste si zkusila pár dnů počítat, kolik čeho jíte – bílkoviny, sacharidy, tuky. Najděte si ideální čísla a poté se je snažte napodobovat každý den při jídle. Jinak vývary i zmíněné hl. chody + zelenina jsou super.

  Dále bych možná doporučil nezařazovat dezert každý den. Rozumím, že je sice z povolených a dobrých surovin, jen by se časem mohlo stát, že se stanete na sladké tečce po obědě závislá a poté si již nebude umět oběd bez dezertu představit. Takže bych se přimlouval za zařazení dezertu jen občasně a nikoliv pravidelně, pak by to nemuselo děat dobře a vaše tělo by si tak zvyklo na pravidelnou dávku dobrůtek, což by pak mozek nemusel chápat dobře, pokud byste najednou dobroty nedodala.

  Mějte se fajn a kdyby cokoliv, tak se ozvěte.
  Michal Turna / grasa.cz

 • Zafot

  Ahoj, rád bych taky vyzkoušel jedno jídlo denně, ale chtěl bych se zeptat jestli to má smysl, když ráno v 6:00 chodím cvičit a po cvičení si dám proteinový nápoj. Hlavní jídlo bych chtěl cca v 17:00, protože ráno před cvičením bych to asi nedal a po cvičení hlad nemám.

 • Ahoj,
  otázkou jem zda je proteinový nápoj potřeba. Některé studie a zkušenosti ukazují, že protein není po cvičení potřeba a jedinec může dosáhnout skvělých výsledků i třeba s jedním jídlem „x“ hodin po cvičení.

  Nastudovat, vyzkoušet a pak se rozhodnout 🙂

 • Якуб Якуненко

  První 3-4 dny je to jenom chuť k jídlu, až potom začíná opravdový hlad. Jakože vím o čem mluvím. Z vynechání snídaně hlady určitě neumřeš 🙂

 • Sára Herzogová

  Ahoj. Chci se zeptat, jestli to mohu udělat tak, že bych jeden den nejedla (pust) a druhy jedla normalne zdravě a male porce:)

 • Ahoj Sáro,
  i takový režim je možný, nicméně ženám doporučuji umírněnější a pravidelnější půsty. Jejich tělo je od mužských dost odlišné a na delší půsty nemusí reagovat vždy příliš dobře. Půsty rozhodně zkoušej a hraj si s nimi, ale raději začni například na 8/16 (8hod prostor pro jídlo, 16 půst) a pozoruj, co to s tebou dělá a v případě potřeby hranici posouvej. Ale 24hod bych si nechal pro vyjímečné případy a ne pro běžný režim.

  Snad ti moje odpověď pomůže, s pozdravem

  Michal Turna

 • Jana Schieferdecker

  Hm, tak…Já jím zcela běžně a už delší dobu jen jedno jídlo denně, ale asi je něco špatně,páč jsem tlustá jak prase. Já jíst pětkrát za den, asi se neunesu a mám sto až třista kg hned:-/

 • Eva Ryšková

  Pokud jíš pravidelně jedno jídlo denně a máš problém s nadváhou, bude asi problém v makrech, pochybuji, že během jednoho jídla do sebe nasouká 80 kg žena celou denní potřebu bílkovin.

  Dobrý je kalkulátor Sary Solomon, hoď do nj své údaje a možná budeš velmi překvapená.

  http://www.drsarasolomon.com/calorie-macro-calculator/

 • Hezký den Evo,
  běžně do sebe dávku nasoukají i 80kg muži, takže u ženy to nebude problém 🙂 Dokonce ze zpětné vazby od čtenářů vím, že i ženy toto zvládají.

  Každopádně bych navíc určítě vypočítával potřebu živin pro živou hmotu a ne pro celkovou hmotnost člověka.

  Zásadní je volba surovin a tedy výběr těch nutričně nejzajímavějších jídel.

  Ale i tak uznávám, že řízení se nějakou kalkulačkou může pomoci nasměrovat a ukázat, na čem člověk je.

  S pozdravem,
  Michal Turna

 • Jakub Lepič

  Jíst jednou za 24 hodin je pro začátečníka možná trochu velká porce. Není lepší začít třeba 16/8 než 24/1 ? Jím jen osm hodin denně. Ponechal jsem si snídani posunutou na desátou hodinu dopolední a večeřím v šest hodin odpoledne. Jsem zatím velmi spokojený a nic mě nenutí posouvat postění dále. Přestal jsem jíst pečivo i cukr. Vše jsem popsal ve svém článku.

  http://jakublepic.cz/strava

  Snad někomu pomůže i pohled z jiného úhlu 🙂

 • Ahoj Jakube,
  díky za komentář. O ostatních variantách se píše hned v úvodu článku, viz.

  „Můžete například jíst během 8 hodin a dalších 16 nepřijímat žádné jídlo (pojmenováno 8/16). Nebo zkuste náročnější variantu 4 hodiny prostoru pro jídlo a 20 půstu (4/20).

  Variant je mnohem více a můžete samozřejmě dát prostor i vlastní kreativitě a protokoly různě upravovat a ohýbat.“

  Takže myslím, že ze článku je zřejmé, že každý si může vybrat tu svou cestu, kde ukazuji i tyto varianty.

 • Jakub Lepič

  Ahoj Michale,

  Já děkuji tobě za skvělý článek. Tvůj vyčerpávající úvod jsem samozřejmě zaregistroval. Jen jsem přidal poznámku pro nováčky v IF + vlastní pohled.
  Již jsem se několikrát setkal s jedinci, kteří si vybrali jedno jídlo denně proto, že je to COOL a ne proto, že jim to vyhovuje (čím víc, tím líp).
  Ber to prosím jako vsuvku, ne jako útok 😉

 • Rozumím tomu 🙂 Díky za vsuvku a třeba i utvrzení ostatních, že jsou i jiné možnosti. Teď už je to na každém, to je vždycky nejveětší boj 😉

  Měj se fajn, Michal

 • Pingback: Nejčtenější články o Paleo & velké díky! – grasa.cz()

 • Lukáš Chloch Chládek

  podle mne je uplne vynechani jidla pro telo sok, na ktery pak reaguje jojo efektem – zbesile uklada kazdou kalorii do tuku.. takze radeji jist zdrave a mensi porce, ale nehladovet!! vice na tema na nasem blogu — http://www.slimming.cz/hladovka/

 • Pingback: Jak často jíst? Paleo a přerušovaný půst (IF) je cesta – grasa.cz()

 • bebbana

  Já půstuju od dětství. Ne sice tak radikálně, jako ty, ale od malička jsem nesnášela snídaně (dnes s oblibou říkám, že můj žaludek si rád přispí, i když já jsem už vzhůru). Rodiče se mi je snažili nanutit, ale po určité době to vzdali – dnes nesnídám až na ojedinělé výjimky vůbec. První jídlo je vždycky oběd v rozmezí 12-14 hodin. Pak sním další jídlo až večer po práci mezi 18-20. Občas si dám odpoledne mezi s těmito jídly něco malého, napr. orechy. Tento model praktikují už minimálně 10 let. Někdy dělám i celodenní půsty, kdy první jidlo (a poslední) dne je večeře, to už ale pociťuji většinou odpoledne dost velký hlad, tak je to spíš jen sem-tam, když jsem pracovně vytížená a nestíhám oběd.

 • Hanka

  Půst ano, ale pokud to doplníte nějakým doplňkem tak ve spojeni s půstem se zbavíte nečistot trošku dříve, aspoň u mě to fungovalo celkem dobře.

 • Světla

  Ahoj, k půstům jsem měla vždycky kladný vztah. Ovšem, když jsem s nimi začínala byly tabu. Ale i tak jsem se snažila o půst podle úplňku/novu. V době redukce jsem podlehla klasickému fitness postupu a jedla 6-7denně. Což ze začátku bylo fajn a mělo to i své výsledky (aby ne, když jsem měla 105kg, to by fungovalo skoro všechno 🙂 .Časem mě přestalo bavit furt si něco chystat a řešit, že je na čase další svačina. A tak jsem objevila kouzlo IF. Začala jsem držet trochu netradiční formu 15/9, ale mě vyhovovala. Poslední dobou jsem poněkud vyměkla a vrátila se k mainstreamově-konzumnímu stylu života 🙂 (pečivo, bagetky, dortíčky a kvůli úrazu minimum pohybu) a trochu se vyspravila. Takže jsem se znovu vrhla na primal a půsty. I tentokrát v modifikované podobě. Minimalizuju maso a mléčné produkty. Taková kombinace paleo-vegan. A také střídám dny s částečným půstem. Modifikace AFD. Zatím si s tím hraju. Uvidíme jak se to bude vyvíjet. Co mě na půstu baví, je čas kdy nemusím vařit. I když jsem se naučila udělat oběd do 15minut is umytým nádobím 😉 Zatím je jediný můj sport každodenní procházka a pilates. Nezdá se, ale i ten umí být náročný 😉 A ještě jeden postřeh, když náhodou ráno snídám, mám pak neuvěřitelné chutě celý den. Ne hlad, ale rozežranost hraničící s obžerstvím. Kupodivu mi ale nikdy není zle. A tato rozežranost se dostaví i když snídám míchaná vejce. Díky tomu jsem pochopila, že je to spíš emoční hlad než fyzický. Protože sice cítím, že jsem najezená, ale i tak jsem nedožraná 😉

 • Díky moc za komentář, čtenářům určitě pomůže. Podobné zkušenosti jsou totiž moc důležité 🙂

  S pozdravem,

 • Eva

  Ahoj, já takhle v podstatě jím už dlouho (první jídlo kolem 11. – 12. h, pak nějaká sváča odpoledne a večer kolem 20. h večeře, jinak nic) a ani jsem donedávna nevěděla, že se to nějak jmenuje a nebo dokonce, k mému šoku, by to mohlo být i zdravé :-). Říkala jsem si, že je se mnou asi něco špatně, když mi vůbec ráno a dopoledne nechutná jíst a když se najím, tak mám úbytek energie a dostaví se vlčí hlady a neovladatelné chutě provázející mě pak celým dnem..Až jsem se styděla za to, že nedokážu, ač se moc snažím, „zdravě“ jíst (což je podle výživářů stále z 90% 5 – 6 malých porcí denně).
  Nyní, když už jsem se dozvěděla o přerušovaném půstu a vykulila oči, že se vlastně tak stravuju a ani o tom nevím, jsem potěšená tím, že mé tělo zřejmě funguje jak má a dává mi správné signály, jak jíst..

 • Super, jen tak dál. Poslouchat tělo je základ 😉

 • Pingback: Maria Smith()

 • avatar

  Dobrý den.Ja držím tuto dietu 3 týdny 6 kilo dole:-D děkuji moc za recepty, čerpám je tady.Kdyby bylo sluníčko každej den, abych mohla na koloběžku / 10 km / byla bych naprosto spokojená,potřebuji ješte zhodit 14-16 kilo.

 • Díky za komentář 🙂

  Jen tak dál, toto jsou skvělé výsledky! No jo, koloběžka ještě asi nějakou dobu nepůjde, ale i přes zimu se dá slušně zasportovat 🙂 Hory, cvičení s vlastní vahou atd. A že na to v zimě není nálada? Existují i superintenzivní cvičení, která nezaberou více jak 4 minuty denně a přesto přinesou vynikající výsledky.

  viz ukázka z mé knihy:

  Co říkáte na trénink o délce 4 minut? Nejedná se o překlep. 1, 2, 3, 4. Takhle málo to doopravdy je. Co si dát třikrát týdně čtyřminutový trénink? 12 minut není vůbec hodně času, na to už
  výmluva neexistuje.

  Cvičením tabaty měsíce a roky jakožto jediným tréninkem
  zřejmě nedokážete pokrýt veškeré potřeby vašeho těla,
  ale to ani většinou jiných tréninkových schémat, zvlášť
  těch řídících se dle běžných fitness zásad. A ani tím, že jen
  budete sedět na gauči.

  Avšak v kombinaci se silovým tréninkem se tabata jeví
  jako skvělé řešení, kterým nejen šetříte čas, ale i znatelně
  zdokonalujete vlastní tělo.

  Jak na tabatu?
  Trénink zabere 4 minuty, kdy se střídají období aktivity s
  odpočinkem v poměru 20 ku 10 sekundám. V praxi to tedy
  znamená, že střídáním těchto dvou časových úseků
  stihnete za 4 minuty 8 opakování každého období.

  20 vteřin makat, 10 vteřin odpočívat, 20 vteřin makat, 10
  vteřin odpočívat, 20 vteřin makat, 10 vteřin odpočívat, 20
  vteřin makat, 10 vteřin odpočívat, 20 vteřin makat, 10
  vteřin odpočívat, 20 vteřin makat, 10 vteřin odpočívat, 20
  vteřin makat, 10 vteřin odpočívat, 20 vteřin makat, 10
  vteřin odpočívat.

  Na papíře to vypadá docela jednoduše, že? Jistě, zkuste si
  sami. Tabata lze aplikovat na mnoho druhů aktivity od
  běžeckého sprintu, přes angličáky, po sprint na
  cyklotrenažeru nebo skákání přes švihadlo. Důležité je při
  aktivitě vyvinutí 100% úsilí a odevzdání v každých 20
  sekundách maxima, které vaše tělo povolí.

  Často dostávám dotazy, zda je možné tabatu aplikovat i
  například na kliky, dřepy, swingy či další cviky. Toto
  bohužel nemohu doporučit, jelikož velmi často dochází ve
  snaze dosáhnout co nejvíce opakování a největší rychlost
  k zanedbání techniky.

  … více o Tabatě a dalších cvičeních odkazy na studie, potvrzující účinky cvičení v mé knize Superčlověk http://www.grasa.cz/superclovek

 • Marek

  Zdravím Michale.Od zítřejšího dne chci naběhnout na systém jedno jídlo denně,můžeš mi poradit jak si pro začátek poskládat správně makroživiny.Kalorie mi vyšli 2600 na den,chci hubnout tak si 20% odečtu.Pro nástin:mám 42 let,výška 180 cm,váha 82 kg, momentálně bez aktivit.Oděkují za odpověď.

 • Marek

  Ahoj Michale,oslovil mě článek výše a chci zkusit jíst jednou denně,zatím nemám žádné zkušenosti.Jen nevím jak nastavit správně MAKRA abych něco málo zhubnul.Tady několik informaci:42let;180 cm;váha 82kg,momentálně bez aktivit.Moc děkuji za odpověď.

  S pozdravem Markus

 • Ahoj, nemyslím si, že by bylo nutné přesně sledovat makra. Jez tak, abys byl spokojený. Pocitově dostatek tuků a bílkovin. Přijde mi, že se v poslední době moc makra řeší a těm co je řeší nejvíce se daří nejhůře. Řiď se potřebami těla, nikoliv kalkulačky a ono to půjde 😉