IMG_2818Čokoláda není jen oblíbenou sladkostí pro děti, ale pochutnají si na ní rádi i dospělí. Velice populární se stala i čokoládová pomazánka Nutella a já jsem se rozhodl, že vám dnes ukáži, jak se dá taková pochoutka připravit doma a navíc v mnohem zdravějším provedení.

 

 

 

 

Není až takovou pravdou, že byste se museli při Paleo/Primal životním stylu nějak omezovat. Spousta jídel lze připravit v souladu se základními zásadami a jedním z nich je i čokoládové potěšení, které je známo pod názvem Nutella.

Já jsem se inspiroval receptem z populárního českého blogu Paleo Lifestyle.

Udělal jsem menší změny a i přesto mi přijde moje Nutella vynikající. Z níže uvedených ingrediencí utvoříte asi 450 mililitrů domácí čokoládové pomazánky.

 

Suroviny:

Lískové ořechy – 200 g

Kokosové mléko – 200 ml

Čokoláda (80% kakaa a více) – 100 g

Kakao – 2 pol lžíce

 

Vidíte, že ingrediencí je velmi málo a i celý proces bude probíhat v jednoduchosti.

Začneme předehřátím trouby zhruba na 150° Celsia, ve chvíli, kdy dosáhneme této teploty, tak vložíme dovnitř lískové ořechy rozprostřené na plechu a zhruba 10 minut necháme teplo na ořechy působit.

IMG_2811

Po tété době by měla být cítit krásná vůně a v tu chvíli troubu vypněte a oříšky dejte na vzduch chladnout, později je zbavíme slupky.

Nyní přichází chvíle, kdy si necháte rozpustit tabulku, tedy lépe řečeno 100 gramů, kvalitní čokolády s obsahem alespoň 80% kakaa. Zde mi přijde právě tato hodnota optimální, protože není ani sladká ani hořká, takže není třeba doslazovat medem.

Rozpuštěnou čokoládu vmícháme do 200 mililitrů kokosového mléka a obě tekutiny se pokusíme spojit v jednu a na závěr přidáme 2 polévkové lžíce kakaa, které zapůsobí na směs jako zahušťovadlo.

IMG_2814

Ořechy pokojové teploty dáme do mixéru nebo kuchyňského robotu a vytvoříme máslovitou hmotu, to zabere zhruba 3-5 minut, záleží na výkonu vašeho elektrického pomocníka.

Nyní již máme v mixéru ořechové máslo a druhé nádobě čokoládovo kokosový krém, který nalijeme do zmíněného ořechového másla a důkladně mixujeme a snažíme se docílit co nejlepšího promíchání.

IMG_2815

Vznikne krásná směs, které se bude táhnout, pokud do ní namočíte lžíci či vařečku.

IMG_2816

Po ochutnání byste měli jednoznačně poznat, zda se vaše dílo povedlo či ne.

IMG_2822

A rada na závěr:

Před vařením této dobroty moc nejezte, protože ještě nekdo bude muset důkladně „očistit“ vnitřek mixéru a použitého nádobí, což bude jako kvalitní ochutnávka jistě stačit 🙂

IMG_2821

Dobrou chuť a krásný víkend přeje Michal.