O MCT oleji dnes můžete slyšet na každém kroku. Jedni o něm mluví jako o neodmyslitelné součásti stravovacího režimu, jiní jako o módním přeceňovaném výstřelku.

Na jakou stranu se stavím já?

Pojďme si jej rozebrat do posledního detailu a rovnou mrknout i na možnosti použití, na co si dát při výběru pozor a jak jím nakopnout tělo i mysl 😉

Co je MCT olej?

Zřejmě se ptáte, co vlastně zkratka MCT znamená – pochází z angličtiny a v nezkrácené verzi se jedná o „Medium Chain Triglycerides”, což je forma tuku se středně dlouhým řetězcem. V přírodě na něj narazíte například v kokosu, respektive kokosovém oleji. V něm je často zhruba kolem 60 % MCT.

Pokud máte základy anglického jazyka a všimli jste si slovíčka Medium (střední), tak ano, existují i SCT a LCT (krátké a dlouhé řetězce).

Zpět ale k MCT a obsaženým mastným kyselinám v něm… Kyselina Laurová, kyselina Kapronová, kyselina Kaprylová a kyselina Kaprinová, to jsou 4 pilíře MCT.

Kokosový olej je tvořen zhruba z 50 % kyselinou Laurovou, která se v poměrně velkém množství vyskytuje i v mateřském mléku. “Kokosák” je pro svůj obsah MCT dobře znám, ale nemusíte je hledat jen v něm. Dále se vyskytuje i v másle (hlavně “grass fed” neboli krmené trávou) a třeba plnotučných mléčných výrobcích (opět ideálně farma).

Odkud MCT olej pochází?

Například kokosový olej pochází přímo z kokosového ořechu, respektive jeho dužiny. Kde se ale bere MCT olej? V přírodě jej nehledejte. Vzniká po zásahu člověka, respektive stroje tak, že je vyextrahován do podoby, kdy jsou z původního oleje vytaženy pouze mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem (MCT).

Tímto zpracováním se tedy získává pouze “to nejlepší” a i když často o kokosovém oleji mluvím jako o zázraku, tak tohle je zase o krůček dál. Prostě to nejlepší z nejlepšího.

Proč vyzkoušet MCT?

Protože je tělem přijímán jinak něž další tuky. Jdou přímo do jater, kde se mohou rovnou ukázat jako rychlé palivo. Jedná se tedy o zdroj energie, který svou rychlostí a silou dokáže překvapit.

Jedná se o v podstatě okamžitě využitelnou energii. Tělo jej dokáže využívat také jako palivo pro mozek namísto glukózy.

V čem nám může pomoci?

Zdravotní benefity jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč jej strávníci do svého jídelníčku zařazují. Pomáhají nám ale také jinde a jinak. Jak konkrétně?

Efektivní hubnutí

Mnoho uživatelů si MCT pochvaluje i ve spojitosti s úbytkem váhy, respektive tuku. Při jeho konzumaci dochází k rychlému nasycení a zaregistrování tělem, což u mnohých lidí vyvolává pocit menšího hladu a většího a rychlejšího uspokojení chutí, tím pádem i snížení potřeby jíst další a další jídla, navíc často ta, která nás uspokojí jen naoko. Nyní mluvíme například o sladkostech či fast foodu. Studie ukazují, že při pravidelné konzumaci MCT mají strávníci celkově menší potřeby jíst a také konzumují méně kalorií.

Ketóza

Další žhavé téma, které strávníky rozvrací na dva tábory. Já osobně věřím, že ketóza může být pro tělo velmi prospěšná. A MCT jsou prospěšné pro navození stavu ketózy. Jejich konzumace urychluje naši adaptaci na tento stav a pomáhá tělu s vyrovnáním se s tímto stavem a zásobuje ho tak tukem. Vždyť pro navození ketózy je třeba zhruba 75 % a více kalorií ve stravě přijímat právě z tuku. Díky MCT to dáte mnohem snáze.

Nárůst energie

Jak bylo psáno již výše, MCT jsou okamžitou dávkou paliva pro naše tělo i mozek. Lze jej považovat za takový energy booster. Prostě si ho dáte a za chvíli cítíte jeho účinky. To se samozřejmě nedá říci o všech tucích, po některých se cítíte spíše na spánek. S MCT je to jiné. Zkuste a uvidíte.

Mozek 2.0

Kromě toho, že se užívání MCT spojuje se zvýšenou bystrostí, lepší pamětí či schopností soustředit se, tak má vliv i na celkové zdraví mozku. Možná jste slyšeli o tom, že ketony jsou daleko lepším palivem pro tělo než glukóza. Ano, MCT či třeba i kokosák mohou tedy být skvělou a hlavně zdravou volbou i pro váš mozek. Dokonce i medicína objevuje vlastnosti MCT oleje a začíná jej zkoušet a používat například při léčbě Alzheimerovy choroby.

Dále pak…

… má vliv na zažívání, kdy dochází k zlepšení absorbce živin z potravy, pomáhá zlepšovat stav našich střev, má antibakteriální účinky, pomáhá snižovat hladinu krevního cukru, což z dlouhodobého hlediska vede i ke snížení rizika cukrovky, pomáhá s regulací cholesterolu  a mnoho dalšího.

Jak ho používat?

Možností je více, je to prostě olej 🙂 Asi nejpopulárnější cestou je však neprůstřelná káva (recept). Denní dávka by se měla pohybovat někde okolo 2-3 polévkových lžic, toto je však do velké míry individuální. Záleží na mnoha faktorech – skladba jídelníčku, pohybová aktivita a tak dále. Radím však začínat po menších dávkách a případně postupně přidávat.

Dát mu šanci?

Jednoznačně. MCT olej není jen potravina, ale vlastně life-hack. Mnohým lidem pomáhá s adaptací na novou stravu, dalším zase se zlepšením fyzického či mentálního výkonu.

Jak MCT olej vybrat?

Obecně dbám na kvalitu potravin a snažím se stravovat tím nejlepším možným v danou chvíli. MCT olej je motor. Motor pro mozek a tělo, zde je tedy třeba se zamyslet a říct si, jaký produkt v jaké kvalitě zvolit. Já doporučuji sáhnout po tom nejlepším, co jde sehnat. Výrobků je na trhu spousta, ale jsem poměrně skeptický k výrobkům od různých velkých fitness značek. Domnívám se, že nedokážou udržet takovou kvalitu a že to tam sázej jeden za druhým a snaží se naopak snížit náklady a zvýšit zisk. To je vážně jen moje domněnka, ale vážně mi nedá spát. Mají desítky či stovky dalších produktů a MCT pro ne nění zdaleka ten top, na který se soustředí. Proto raději dávám šanci menším výrobcům, kteří nemají v portfoliu tolik produktů a naopak se soustředí na maximální kvalitu při nabídce jen několika výrobků a jsou mi zárověň jejich filosofií blízcí.

Mohu 100% doporučit MCT olej od značky Powerlogy. Jejich vývoj sleduji již několik let a líbí se mi ta mravenčí práce na pozadí. Značka roste pod dohledem a produkty přichází na svět až ve chvíli, kdy jsou opravdu “vymazlené”. Jde prostě o to, aby se k lidem dostalo to nejlepší a dle mých zkušeností tomu tak opravdu je.

Zaujal vás článek? Tak to se vám bude líbit i moje kniha.

Superčlověk - Najdi nejlepší verzi sebe sama