IMG_1787V regálech knihkupectví máte možnost narazit na mnoho knih zabývajících se pohybem, sportem či některou specifickou pohybovou aktivitou. Velká řada z nich je však velmi podobná a nepřináší příliš mnoho nového. Pokud už máte přečtené publikace typu „Pevný zadeček za půl hodiny“ a nebo „Pekáč buchet s *doplň název jakéhokoliv nástroje z teleshoppingu*“, tak vězte, že tato je v nečem jiná. Vlastně je jiná úplně ve všem.

 

První, co mě na Simple & Sinister zaujalo ihned, když jsem knihu spatřil, byl její formát. Na knihy ve formátu A4 běžně nenarazíte. Začnete však listovat a hned vám to dojde – toto není klasická kniha, toto je pracovní sešit.

Celý obsah se soutředí na maximální zisk s minimální investicí času a energie. O to přeci většině cvičících jde. Výjimky se sice najdou a zapálení hobby fitnessáci jsou tu stále mezi námi, ale často je i přes vyšší investici stále zisk menší. Na této planetě je čas a energie jednou z nejcennějších hodnot, tak proč si jich trochu (vlastně trochu dost) neušetřit?

Skrze celé dílo ucítíte soustředění na efektivitu. Důraz se klade na pohyby a cviky, které vás posunou dále a díky nimž zesílíte. Cvičíte pohyby, jež byste měli vykonávat, aby vaše tělo bylo připravené téměř na cokoliv, a ne protože je propaguje random celebrita. Toto je věda, tvrdá data.

IMG_1788

Jednoduchost a efektivita není jen vlastností samotného cvičení s kettlebell, ale i samotné knihy. Velikost knihy vás možná zaskočí při pokusu o přenášení v kabelce, ale jakmile ji budete chtít využít v rámci cvičení, tak si formát budete pochvalovat. A4 je velká, ale přehledná, a toto je cíl knihy. Vše vyhledáte během minutky, ukázkové fotografie jsou dostatečně velké, abyste si dokázali každý pohyb dostatečně dobře představit.

Simple & Sinister znamená Swing a Get-up. Žádné jiné cviky zde nehledejte. Žádné jiné cviky (téměř) nepotřebujete. Jsou to tak komplexní pohyby, že byste marně hledali další, které se jim vyrovnají.

IMG_1789

Kromě textu a fotografií na skoro každé stránce najdete box s výrazným textem, který jen podtrhuje atmosféru knihy. Maximální sdělení v minimu slov. To žeru! To je zároveň i přesným odrazem celé knihy, autor je zjednodušováním doslova posedlý.

Tak pro představu…

Více není lépe, jen více. Click To Tweet Smyslem tréninku je uložit v těle energii, ne ji vyčerpat. Click To Tweet Nespěchej. Objevuj každý pohyb. Click To Tweet Nebuď slečinka a rozcvičku zbytečně neprotahuj. Click To Tweet Trénink by ti měl dát více, než kolik ti vezme. Click To Tweet

Když jsme u toho textu, tak myslím, že mu porozumí i začátečník, ale i tak doporučuji své dovednosti s kettlebell rozvíjet i mimo váš vlastní pokoj s touto knihou. Některé popsané pohyby či technické prvky zkrátka kniha nedokáže 100% vyjádřit a myslím, že zkušený trenér může svou zpětnou vazbou pomoci nejen vám v chápání pohybů, ale i vašemu tělu – bude silnější a nebude trpět díky nedostatečně dobré technice.

Grafika knihy je jednoduchá, stejně jako to můžeme vidět například na webu autorova (Pavel Tsatsouline) hnutí http://www.strongfirst.com nebo i na webu v čeké mutaci http://www.strongfirst.cz. Některé obrázky nejsou tak ostré, jak by bylo ideální a mohlo by se zdát, že by se zde hodila spíše fotografie se značným zmenšením, ale to už je spíše detail. Stejně tak je i detailem několik překlepů, které jsem na 90 stranách knihy objevil.

Věřím, že detaily, které jsou v Simple & Sinister často popisovány a týkají se cvičení a zacházení s vaším vlastním tělem, vám přinesou daleko více a jsou mnohonásobně důležitější.

IMG_1790

Stejně, jako jsem dříve doporučoval knihu Jídlo na prvním místě, protože vám přinese zcela nový pohled na stravování, tak doporučuji Simple & Sinister, protože tentokrát začnete zcela jinak chápat pohyb a fungování celého aparátu.

Děkuji knihkupectví martinus.cz, že mi pomáhá posilovat tělo i ducha a poskytlo výtisk na recenzi. A zároveň děkuji i bluevision.cz, nakladatelství které tutu skvělou knihu vydalo, že českým čtenářům přibližují tak zajímavou literaturu.