4Někteří jedinci mají to štěstí, že se jim daří hubnout pouhým dodržením jídelníčku a nepotřebují žádný pohyb. Dokonce jsou nadšení z toho, že při jejich sedavém zaměstnání jdou kila dolů a oni nemusí vykonávat žádnou aktivitu. Přímo si uživájí, že nic dělat nemusí. Do práce autem, sednout do židle, z práce autem, sednout do křesla a zapnout telku.

 

Příznivci Paleo či Primal rádi zdůrazůjí, že se nejedná o pouhé způsoby stravování, ale celkově o životní styl a způsob přemýšlení. Komunita v České republice se prudce rozrůstá, za což jsem moc rád, ale zároveň si někdy všimnu nepochopení pravidel a zásad. Jak ve stravování, tak v ostatních návycích (10 největších mýtů o Paleo). Rozhodl jsem se vytvořit sérii článků na témata, které se Paleo/Primal životního stylu úzce dotákají a věřím, že mnohým dokáží otevřít oči a pomohou jim posunout se zase o krok dále. A pokud stále váháte, tak zde je 50 důvodů, proč Paleo zkusit.

 

Často hubneme, abychom vypadali lépe. V lepším případě hubneme, abychom byli zdravější. Ale se zdravím souvisí i pohyb. Nemluvím vůbec o oblíbeném kardiu, kdy se hodiny a hodiny potíte ve fitku a cvičíte (většinou) na nesmyslných strojích nesmyslné pohyby. Mluvím o činnosti, kdy se hýbete tak, jak je pro člověka přirozené.

Chůze, běh, zvedání, tahání, tlačení.

Chůzí samozřejmě myslím více než jen od gauče k lednici – chůze je nejpřirozenější pohyb co se týká přemistování z bodu A do bodu B. Jenže za poslední desítky let se chůze z našich životů vytratila a všude se dopravujeme auty či městskou dopravou. Vykašlete se na popojíždění tramvají jednu nebo dvě zastávky. Vykašlete se na vození se po eskalátorech. Choďte – má to opravdu velký zdravotní přínos.

Shazování tuku, vyrovnávání tlaku a hladiny triglyceridů v krvi, nízká zátěž na organismus a klouby, zlepšuje schopnost soutředit se, pomáhá zlepšit paměť, redukuje stres díky snížení hladiny kortizolu – to jsou jen některé z benefitů chůze.

Chůze neznamená tůra párkrát do roka. Chůze znamená náhodný i plánovaný pohyb skrze celý den, způsob přemisťování se a snad i výzva. Možná jste jedni z těch, kteří opravdu denně nachodí dostatečnou vzálenost. Spíš bych to ale viděl tak, že si to jen myslíte. Zkuste mobilní aplikace, krokoměry či další měřící zařízení. Buď se ukáže, že jste na tom opravdu dobře a nebo naopak (dost pravděpodobně) zjistíte, že jste dosud žili v omylu a ty dva tisíce kroků denně byste měli rozhodně navýšit. Věřím, že absolutní minimum pro každého z nás by mělo být 5 tisíc kroků/den. Pokud si to vynásobíte číslem 365, tak máte za rok slušnou porci kilometrů. Ale neusínejte na vavřínech – zkuste třeba 7, 10 a nebo i 12 tisíc kroků denně. Mám dny, kdy se dostanu klidně i na 17 tisíc, tak to zkuste také. Rozhodně byste nebyli první, koho používání podobných nástrojů nakoplo a od té doby se nedají zastavit. Doslova 🙂

2

Máte zvládnutou chůzi? Tak zvedejte těžké věci a závaží. Zkuste “farmer’s walk”, kde jde o přenášení těžkých břemen – činky, kýble, tašky a nebo cokoliv těžkého (viz obrázek). Nebo třeba běhejte ve střídavém tempu. Několikakilometrový výběh neměnným tempem není tak zábavný ani zdravotně přínosný jako běh se změnou tempa. Běžte se proběhnout třeba jen dva kilometry, ale zkuste si během této krátké vzdálenosti třeba pětkrát nebo desetkrát zasprintovat. A samozřejmě nezapomínejme i na takový běh, který je provozován při některých kolektivních dynamických sportech, kdy sprintujete za balonem a kopete či hážete na cíl. Procvičit orientaci v prostoru, kolektivní práci a v neposlední řadě i koordinaci těla a mysli není nikdy od věci.

1

Žádný jiný pohyb nebude ničemu platný, pokud se nebude jednat o dlouhodobou a pravidelnou činnost. Navykněte si hýbat se s určitou pravidelností a uvidíte, jak vám to prospěje. V těle se pak spouští procesy, které působí jako droga. Hned po aktivitě budete vědět, že ten pocit chcete zažít znovu. Tuto drogu doporučuji, navykněte si na ni!

Cvičte chytře a neplýtvejte zbytečně časem. Hýbejte se přes den, párkrát do týdne si dejte silový trénink třeba jen 15 minut a uvidíte, jak se vaše tělo bude měnit a zlepšovat.

Pohyb není huntování těla. Pohyb je napomáhání tělu ke zdraví, síle a odolnosti. Pohyb je nedílnou a přirozenou součástí životů našich i životů našich předků. Mít radost z toho, že pohyb k hubnutí či zdraví nepotřebujete může být úplně ta největší chyba. Mohlo by se zdát, že pohyb nepotřebujete, ale vaše tělo ano.

Říká se, že jídlo je lék. Ano, to je pravda. Ale buďme spravedliví – i pohyb je lék. Tak proč se léčit jen napůl?