Snímek obrazovky 2016-01-11 v 22.31.01Apple oznámil přichod aktualizace mobilního systému iOS. Ve verzi 9.3 se dočkáme mnoha novinek, ale jedna z nich všechny ostatní strčí do kapsy. Jedná se o funkci Night shift, která není pouhou funkcí mobilu, ale přesahuje až daleko do vod našeho zdraví. Apple touto funkcí ovlivní zdraví lidí po celém světě!

 

 

Night shift je na jablečném webu popsána v několika větách a na první pohled se jedná pouze o funkci, jež má vliv na lepší usínání a menší námahu pro naše oči. Agresivní modro-bílé světlo z displeje se ve večerních dobá automaticky tlumí a díky úpravě je pro naše oči opravdu snesitelnější.

Snímek obrazovky 2016-01-11 v 22.21.57

Apple sice dále vliv na lidské tělo nerozebírá, ale já vám nabízím příspěvek, jenž se věnuje právě i vlivu elektroniky na náš spánek a také naše celkové zdraví. Tlumením barev displeje můžete snížit například riziko rakoviny. Vliv na hladinu našich hormonů je obrovský. A hormony hýbou světem…

Následující příspěvek je ukázkou z mé knihy Superčlověk, kde jsem vliv elektroniky na spánek a zdraví zkoumal. Je staršího data a dále se již nezabývá přímo novou funkcí Apple, ale nabízí pohled na podobné aplikace a také problematiku spojenou s užíváním elektroniky před spánkem a vystavování se světlu v nočních hodinách.

 

Elektronika – zabiják spánku

Až 95 % američanů dle výzkumů (23) používá nějakou elektroniku hodinu a méně před spánkem. V Evropě je trend podobný a i v České republice jsou zvyky takové.

Dle věkových skupin se technika značně liší, ale vesměs převládají mobily, počítače, televize a také videohry. Elektronika má však bohužel velmi nepříznivý vliv na spánek a ukazuje se, že bychom ji měli omezit.

Tělo reaguje velmi citlivě na denní dobu a s ní spojené stmívání. Pokud však své oči a mozek dráždíte světlem z monitoru/televize/displeje ještě dávno po západu slunce, tak dochází ke snížení hladiny melatoninu (24) hormonu a také antioxidantu, jehož hladina je závislá právě na střídání (přirozeného) světla a tmy. Nejvyšší produkce melatoninu nastává kolem čtvrté hodiny ranní. Dokonce je i dlouhodobé snižování melatoninu spojováno s vyšším výskytem rakoviny např. u pracovníků, kteří podstupují dlouhodobě noční směny. Vystavení se počítačové obrazovce na zhruba dvě hodiny způsobí snížení hladiny melatoninu až o 20 % (25).

Naopak pro ty, kteří mají problémy s usínáním a spánkem jako takovým se doporučuje malá dávka melatoninu (zhruba 0,3 mg) asi hodinu před spánkem. Melatonin se objevuje i v potravinách jako jsou například brambory, rajčata, ořechy a nebo také víno (26) a (27). Už chápete proč mnohým dělá víno večer tak dobře? Samozřejmě hraje svou roli i alkohol, ale také samotný melatonin má na celkovém uvolnění svůj podíl.

Ale zpět k vystavování se světlu v nočních hodinách. Nervová soustava reaguje a přijímá tento podnět jako stres, což vede i k velmi neklidnému spánku. Navíc dochází k silnému dráždění očí díky tzv. modrému světlu vyzařujícímu z displejů, které je pro organismus velmi nepřirozené. V noci dvakrát tolik.

Pokuste se totálně vypnout celý pokoj. Všechny mobily, počítače, televize a další zařízení zhasněte a nenechte se jimi rozptylovat. Dlouhodobě u sebe pozoruji, že pokud minimálně hodinu před spánkem nepoužívám elektroniku, tak usnu téměř ihned. Pokud toto nedodržím, tak se převaluji v posteli klidně i dalších 60 minut. Opravdu si vyřiďte vše zavčasu, odpovězte na poslední maily, projeďte sociální sítě a pak už si třeba jen čtěte knihu. Samozřejmě ideálně papírovou a nikoliv z displeje tabletu.

A je mi jasné, že se mnozí z vás ptají a tajně doufají, že nějaké řešení existovat musí. Odpovědí je f.lux (28) – aplikace pro počítače zajišťující změnu světla displeje, jenž se zbarví do červena a pro nervovou soustavu i oči působí mnohem šetrněji. Pro telefony a tablety Android skvěle funguje také Twilight (29).

Aplikace sledují čas a regulují dle něho podání barev a intenzitu záření, tak aby vše bylo co nejpřirozenější a působilo co nejméně dráždivě. První dny si budete zvykat, ale poté budete nadšeni a tuto skvělou funkci si pochvalovat.

Snímek obrazovky 2016-01-11 v 22.59.20

Neznamená to však, že tímto je problém vyřešen a můžete celé noci v klidu brouzdat po internetu. Berte to spíše jako vylepšení a občasnou záchranu, jinak se raději opravdu věnujte jiným činnostem – knize, partnerovi a nebo jiné relaxaci.

 

Tento příspěvek je úryvkem z knihy Superčlověk, kde mimo jiné naleznete i tuto kapitolu doplněnou o důležité zdroje. Dozvědět se více a přečíst si 50 stran ukázky zdarma.