Snímek obrazovky 2016-04-17 v 17.14.21Zeptáte-li se kohokoliv ze svých přátel na nejdůležitější jídlo dne, tak povětšinou odpověď dostanete bez jakékoliv diskuze. Snídaně. Obecně je považována za pokrm, jenž nastartuje tělo do náročného dne a bez něhož nelze žít. Pokud se ráno ihned nenajíte, ideálně spousty sacharidů, tak budete slabí, neschopní přemýšlet a také podráždění. Nebo je to jinak? Jako vždy. Ano!

 

Dlouhé vysedávání u prvního jídla dne, fenomén snídaně do postele, lajky u krásně naaranžované snídaně a hojné využívání #breakfastlover. Snídaně není považována za nejdůležitější jídlo dne jen z nutričního hlediska, ale i z toho společenského. Business snídaně, setkání s přáteli před prací a nebo palačinky vyskládané do tvaru srdce v podání zamilovaných párů. Co na to ale naše tělo?

Přesvědčení o prospěšnosti snídaně je jednou z největších brzd v dosahování našich cílů. Click To Tweet Vede totiž k jakémusi zackylení, z jehož spárů se dostává zbytečně pomalu a komplikovaně. Jsem připraven na podrážděné reakce, ať vám nesahám na snídani. Vím, že je to tabu. Ale stejně… Pojďme se podívat na 5 důvodů, proč je vynechání snídaně super nápadem.

 

1. Je to praktické

Rád dělám věci prakticky. Nerad plýtvám časem, penězi, energií. Pro přípravu snídaně bezesporu budete potřebovat všechny tři zmíněné cennosti. Ušetřit 10 nebo 20 minut každé ráno může být pro někoho zásadní – rána jsou pro mnohé z nás náročná a za každou minutu v posteli navíc bychom platili zlatem. Naspořených 30 nebo 50 korun každé ráno, to je sen mnoha jedinců. Spoření peněz je denodenně probírané téma a zde si můžete hodně pomoci. Povím vám, že od té doby co nesnídám, jsou má rána daleko přímočařejší a jsem schopen daleko dříve začít pracovat či plnit své povinnosti. Nemusím čekat, až se pokrm dovaří, uklízet po sobě a ani sedět nad jídlem, které mi po dlouhodobějším pozorování prostě nesedí.

 

2. Ušetříte peníze

Už jsem to nakousnul v prvním bodu, nyní bych rád myšlenku dokončil. Opravdu mi peníze investované do snidaně přijsou jako (napůl) vyhozené. Po dlouhém pozorování jsem usoudil, že ať snídám či nikoliv, tak mám zhruba stejně energie, hlad na oběd přichází ve velmi podobnou dobu a ve zbytku dne toho sním bez jen o něco málo více ve dnech bez snídaně, než když mám den, kde je snídaně navíc. Troufám si říci, že minimálně polovina nebo možná tři čtvrtiny peněz investovaných do snídaně přijdou vniveč. A pak taky ten čas a energie…

 

3. Budete efektivněji spalovat tuk

Nastartování metabolismu vydatnou snídaní a posléze lepší spalování tuku je již dávno překonaný mýtus. Je to však třeba neustále opakovat, zatím toto bere v potaz jen malá část populace. Není to prvně, kdy se lékaři mýlili či se časem začaly výsledky studií interpretovat poněkud zavádějícím jazykem. Mnoho mých čtenářů, klientů či lidí z komunity si tento způsob pochvaluje a často dosahují výsledků, kterých se jim dlouhodobě nedařilo dosáhnout. Samozřejmě v domnění, že zařazení snídaně je pro jejich hubnutí dobrým krokem. Po jejím vyškrnutí z jídelníčku se však ukázal opak.

Pokud by vás zajímalo více o vynechání snídaně (a také trocha té vědy), tak do toho.

 

4. Má vliv na délku života a jeho kvalitu

Věda už nějakou dobu přináší poznatky o půstech a vědomém hladovění ve spojitosti s pozitivním dopadem na naše bytí. Jednou z nejsnažších cest, jak se postít, je vynechání snídaně, kdy se konzumace kalorií oddáli zpravidla o další 4-5 hodin oproti modelu se snídaní.

Prevence proti srdečním onemocněním, ochrana před Alzheimerovou chorobou, zánětům v těle, rakovinou a mnoha dalším onemocněním, která dnes považujeme za běžná. Věda zde.

 

5. Naučíte se rozeznávat hlad od chuti

Jíst každé tři hodiny a panika z hladu. To je dnes běžný stav, pokud se snažíme hubnout. Jenže toto se ukazuje jako nevhodné. Trávící systém je v neustálém zápřahu skrze celý den, lidské tělo na toto není stavěné. Možnosti, které dnes máme, nám přímo nahrávají k tomu, abychom o hladu a jídle obecně příliš nepřemýšleli. Mnoho z nás ani hlad nezná. Jen chuť. Zvyk jíst. Nutkání v každé volné chvíli něco zobnout či zakrojit.

Hlad nastává nejdříve po několika hodinách bez konzumace kalorií. Ne po dvou, ani po třech. Systém snídaně-svačina-oběd-svačina-večeře nám oznamuje, kdy že to vlastně máme hlad. Nesmysl. Click To Tweet Hlad by nám mělo signalizovat naše tělo, které ví, co je pro nás nejlepší. Nikoliv novinka, kterou bezesporu systém pěti jídel je. Vždyť se takto stravuje člověk jen několik desítek let. A jak to dopadlo…

 

 

Ok. Než mě začnete kamenovat. Neříkám, že tento model musí fungovat 100% pro každého jedince. Berte následující body jako mou osobní zkušenost, která mi funguje excelentně a nedám na ni dopustit. Samozřejmě tělo ženy, těhotné ženy, nemocného jedince atp. může mít jiné nároky a může mu dělat lépe „běžný“ režim.

První několik dnů či týdnů může být nový režim velký skok do neznáma a systém bude třeba si osahat. Ale není se čemu divit, vždyť jste dosud jedli podle hodinek, které ručičkou ukazovaly bez diskuze i na snídani. Pokud se snídaně nechcete ze dne na den vzdát, tak zkuste nejdříve snídani posouvat směrem k obědu. Myslím, že vám brzy snídaně splyne s obědem a zvyknete si také na tento způsob stravování.

Máte svou zkušenost s vynecháním snídaně? Jdete do toho? Dotazy? Komentujte níže.