Tak… po publikování první části nejčastějších chyb mě hned začaly napadat další a další nešvary. Mrkněte na další tipy, jak se vyvarovat některým přešlapům, které mohou brzdit dosahování vašich cílů. 

 

 

 

Toto je pokračování článku Nejčastější chyby při Low Carb / nízkosacharidovém stravování – první část si můžete přečíst zde

 

Svačinky rozjíždějící další chutě

Velmi často se setkávám s otázkou „Co svačit?“ a moje odpověď je velmi jednoduchá, krátká a věřím, že i výstižná. Nic. V případě, že si strávník během svých hlavních jídel, která budou pravděpodobně tři denně, zajistí dostatečný kalorický příjem, tak by neměl mít další hlad. A pokud nemá hlad a stále vyžaduje svačinky, tak to bude určitě chuť. Taková ta „rozežranost“ – to asi všichni známe 🙂 Jedná se jen o zvyk něco neustále kousat, žvějkat a dělat si jídlem radost. Asi je to jednodušší a příjemnější, o tom žádná, ale naše tělo si to nemyslí. Jezte jen velká (hlavní) jídla. Hrst ořechů či čtvereček hořké čokolády mohou být fajn, ale z vlastní zkušenosti vím, že zrovna tyto potraviny jsou rizikové a mohou spouštět další chutě a tím pádem často i nekontrolovaný příjem kalorií. Pokud přesto některý den budete mít chuť na svačinu, tak doporučím přesunout si „velké jídlo“ a pořádně se najíst. Žádné náhražky a dobrůtky. Prostě se pěkně naperte opravdovým jídlem, to pomůže daleko lépe 🙂

Náhrada pevné stravy

Jsem milovníkem Neprůstřelné kávy a často sáhnu i třeba jen po čistém vývaru. Ale dávejte pozor na to, že takové jídlo v podstatě neobsahuje bílkoviny a nedokáže vás až tak zasytit. Tedy dokáže, ale váš mozek si s tím možná nedokáže úplně poradit. Je totiž hodně orientovaný na pevné jídlo. Váš mozek chce, abyste žvýkali a přijímali kalorie pomaleji, než jen kopnutím hrnku do sebe. Výše zmíněné alternativy jsou fajn, ale jsou jen jakousi výpomocí, nikoliv plnohodnotnou náhradou pevného a opravdového jídla.

Žádný plán

Jsem zastáncem plánování, u jídla dvojnásob. Příprava je základ a zároveň velká část úspěchu. Přijít domu k prázdné lednici? Nic moc. Jít do restaurace, kde si v rámci Low Carb nevyberu? Nic moc. Připravujte se, plánujte, tvořte si dostatečné zásoby pro případ, že budete muset sáhnout po jídle. Snažte se mít vždy doma po ruce od každého něco. Pokud nebude možnost si mezitím dokoupit potřebné suroviny, tak často budete sahat po méně vhodných surovinách a tvořit z nich jídla, jejichž skladba nebude ideální. Mějte vždycky doma maso, prospěšné tuky, nějaké ořechy, vejce a třeba avokádo. Nikdy nepodceňujte přípravu a o jídlech přemýšlejte klidně i pár dnů dopředu.

Nedostatek spánku

Spánek zanedbáváme a jsme si toho téměř všichni vědomi. Bohužel tento fakt ovlivňuje do velké míry naše celkové fungování. Ospalost, podrážděnost, snížená motivace – to je jen začátek. Ve výsledku jsme unavení a nic se nám nechce. Nechce se nám uvařit odpovídající jídlo, nechce se nám jít se hýbat / zacvičit si, nechce se nám ani třeba tak striktně dodržovat pravidla a ve výsledku si můžeme říct „dneska na to kašlu“. Jenže pokud nedostatkem spánku trpíme dlouhodbě, tak nás tyto myšlenky napadají dalko častěji, než by to bylo v případě, když bychom spánku věnovali větší pozornost. Spěte lépe, i vaše výsledky budou lepší!

Příliš velký stres

Jídlo a dodržování stravovacích návyků u některých vyvolává až příliš velký stres. Řeší každou prkotinu a neustále vymýšlejí příliš složité recepty a snaží se je dotáhnout k dokonalosti. Z mé zkušenosti vím, že většinou mezi ty úspěšnější patří ti, kteří si s vařením až tolik nelámou hlavu. Jsem zastáncem toho, že v jednoduchosti je krása a síla. Moje jídlo není vždy extra načančané a neobsahuje 10 různých surovin. Často si jen udělám stejk, přidám dostatek tuku a vychutnám si jej se zeleninou nebo jednoduchým salátkem. Každé vaše jídlo nemusí vypadat jako z luxusní restaurace a nemusíte u přípravy trávit tolik času. Stačí, když bude nutričně bohaté a jednoduše si na něm pošmáktene. Jídlo není žádná věda.

 

 

tipy na články k doplnění informací

Grasa.cz se věnuje primárně Paleo, čili v následujících článcích můžete najít i sem tam informaci, která nesplňuje striktně pravidla Low Carb. Bacha na to! 😉 Zase tolik jich není a věřím, že to pro vás nebude žádný problém a hravě si poradíte 🙂

Neprůstřelná káva

Tuk – nejlepší palivo pro tělo

Tuk – nejlepší palivo pro tělo (II. část)

Jak pálit a neukládat

Jezte více tuku!

Avokádo – superpotravina

Guacamole se slaninou

Přerušovaný půst je cesta

5 důvodů, proč je vynechání snídaně skvělým rozhodnutím

Pohyb je lék

Cukr – na dva dny feťákem

Soja – zdravá, nezdravá?

 

 

Zaujal vás článek? Tak to se vám bude líbit i moje kniha.

Superčlověk - Najdi nejlepší verzi sebe sama